Skuadra e Kombëtares

Arian Beqaj 17, 29 vj. portier Ionikos
(Greqi)
 Ardit Beqiri   26 vj. mbrojtës SK Tirana
 Elvin Beqiri 10, 25 vj. mbrojtës Metalurg Donetsk
(Ukrainë)
 Erion Bogdani 19, 28 vj. sulmues AC Siena
(Itali)
 Alban Bushi 55, 31 vj. sulmues PAE Levadeiakos
(Greqi)
 Lorik Cana 13, 21 vj. mbrojtës Olimpique Marseille
(Francë)
 Geri Çipi 26, 29 vj. mbrojtës Flamurtari Vlorë
 Skerdilaid Curri   29 vj. sulmues Erzgebirge Aue
(Gjermani)
 Armend Dallku 3, 22 vj. mbrojtës (Ukrainë)
 Mehmet Dragusha 9, 27 vj. mesfushor SC Paderborn
(Gjermani)
 Klodian Duro 24, 27 vj. mesfushor sk Tirana
(Shqipëri)
 Besnik Hasi 30, 33 vj. mbrojtës RSC Anderlecht
(Belgjikë)
 Altin Haxhi 43, 29 vj. mesfushor Anorthosis Famagusta
(Greqi)
 Isli Hidi 1, 24 vj. portier SK Tirana
 Redi Jupi 13, 30 vj. mesfushor Diyarbakirspor
(Turqi)
 Edmond Kapllani 4, 31 vj. sulmues Karlsruhe
(Gjermani)
 Altin Lala 34, 29 vj. mesfushor Hannover 96
(Gjermani)
 Suad Lici 5, 31 vj. mesfushor SK Vllaznia Shkodër
 Ilion Lika 1, 24 vj. portier Dinamo Tirana
 Devi Muka   29 vj. mesfushor SK Tirana
 Edvin Murati 2,29 vj. mesfushor Iraklis Saloniki
(Greqi)
 Florian Myrtaj 18, 28 vj. sulmues Catanzaro
(Itali)
 Tefik Osmani 3, 20 vj. mbrojtës (Ukrainë)
 Arian Pisha   19 vj. mbrojtës Dinamo Tirana
 Altin Rraklli 63, 34 vj. sulmues SK Tirana 
 Arian Sheta 1, 24 vj. mbrojtës Kallithea FC
(Greqi)
 Blendi Shkëmbi 10, 25 vj. mesfushor Metalurg Donetsk
(Ukraine)
 Ervin Skela 24, 28 vj. mesfushor 1. FC Kaiserslautern
(Gjermani)
 Igli Tare 57, 32 vj. sulmues Lazio Roma
(Itali)
 Fatmir Vata 16, 33 vj. sulmues Arminia Bielefeld
(Gjermani) 
                                    


Krasniqi mbetet Kampion i Evropes:2004/12/7 9:49:34 
Ne nje dyluftim teper spektakular per peshen e rende Luan Krasniqi ka mbrojtur titullin Kampion e Evropes kunder boksierit Timo Hoffmann. Pas gjykimit (113:115, 114:114, 114:114) ndeshja e boksit ne Berlin perfundoi barazim. Keshtu qe rripi „Kampion i Europes“ mbetet perseri ne Rorrweil te Gjermanise. Expertet e boksit qe ishin te pranishem afer ringut e vleresuan kete dyluftim si nje nga dyluftimet me te bukura ne Europe per peshat e renda gjate ketyre viteve te fundit.

Edhe publiku ne salle ngeli shume i kenaqur nga bosimi i te dy boksiereve. Jo vetem publiku ne salle por edhe spektatoret qe e ndoqen mbeten te kenaqur nga ky luftim spektakolar. Vetem ne Gjermani e kane pare mbrojtjen e titullit mbi 5 milione njerez. Ky fakt tregon se interesimi dhe kenaqesia per te pare Luan Krasniqin ne Ring po rritet vazhdimisht ne Gjermani.

Pas perfundimit te raundit te dymbedhjete Luani mori fryme lirisht pasi nuk ishtee lehte te boksoje kunder Hoffmann. I pyetur se a ishte e drejte vleresimi qe u be ne fund Luani tregoi: „Une isha i sigurte qe qendroja me pike me larte sesa kundershtari. Une ia dhurova atij tre raundet e para gje qe ishte e panevojshme. Une nuk kam asnje problem per te treguar me shume veten. Gabimi im i vetem ishte se une isha me i sigurte sesa duhej.

GREKET ULEN NGA OLIMPI

Shqiperia ne feste. Mundem kampionet e Evropes. Mbreme deri ne mesnate, mbi 300 mije veta mbushen rruget e kryeqytetit. Shqiperise i hapen dyert per Kampionatin Boteror 2006! Kete e siguroi vetem fitorja e ndeshjes se vitit Shqiperi-Greqi. Kampionet greke te Evropianit 2004, jane mundur nga ekipi kuq e zi me rezultatin 2-1. Tirana e ngazellyer dhe ne teresi e gjithe Shqiperia, ka pritur me borohori fitoren e ndeshjes me rezultatin 2 me 1 perballe grekeve. Qindra mijera tifoze kane brohoritur lojtaret te cilet falen kaq emocione dje ne stadiumin "Qemal Stafa" Eshte cilesuar historike kjo ndeshje e cila i ka hapur dyert ekipit shqiptar drejt Boterorit te vitit 2006.

Ndeshja Shqiperi-Greqi ne stadiumin "Qemal Stafa" ka startuar dje me nje gol nga ana e skuadres se kuq e zinjve. Sapo ka nisur ndeshja me e madhe e vitit, djemte e kombetares shqiptare kane shenuar golin e pare. Ka qene lojtari Murati i cili ka arritur te shenoje gol qe ne minuten e dyte te ndeshjes. Qe ne fillim te lojes, shqiptaret u ndjene superiore me nje gol me teper, i cili gjithsesi i beri te ndihen te ngrour gjate gjithe pjeses se lojes per avantazhin e krijuar. Por njuk do te kalonin shume, as dhjete minuta te tjera dhe Shqiperia do shenonte golin e dyte te saj. Dhejet minutat e para te ndeshjes kane sherbyer per te krijuar nje atmosfere brilante dhe brohoritese nga ana e sportisteve shqiptare. Pas golit te Muratit, ka qene Aliaj i cili ne minuten e 10-te te ndeshjes se djeshme u ka falur shqiptareve anembane vendit edhe emocionin e golit te dyte. Shqiperia tashme gjendej ne avantazh ndaj ekipit grek me dy gola. Per kete arsyem ne stadiumin "Qemal Stafa" u ndez nje atmosfere ngazellyese. Dhjete minuta me pas, do te ishin serish shqiptaret te cilet do te synonin ne nje gol te trete, duke tentuar te shkohet ne porten shqiptare, por pa rezultat.

Edhe greket shenojne gol

Por nuk ka munguar as sulmi i fshehte nga ana e skuadres greke. Ndersa ne oren 21.25 ekipi grek arriti qe te shenonte golin e pare

Por ky gol i grekeve eshte cilesiar si nje gol aksidental. Ne minuten e 38-te te ndeshjes, Greqia pas disa sulmesh ka shenuar me ne fund golin e pare. Gjithsesi, Shqiperia eshte ne avantazh.

Nderkaq, nje lojtar grek eshte demtuar gjate lojes. Gjithsesi, rezultati mbetet i pandryshueshem ne fund te pjeses se pare te ndeshjes Shqiperi-Greqi, ku kuq e zinnte gjendeshin ne avantazh me dy gola te shenuara ne minutat e para.

Pjesa e dyte, zgjohen greket

Pjesa e dyte e ndeshjes do te shenonte nje zgjim per palen greke, ndersa duhet pranuar se lojtaret shqiptare pesuan nje ngadalesim te lojes se tyre, gjithsesi duke mbetur ne avance daj grekeve. Pjesa e dyte e ndeshjes ka nisur me nje sulm nga lojtaret e ekipit grek. Lojtaret greke duket se deshironin qe ta ndryshonin rezultatin, pra kerkuan nje barazim. Ndersa lojtaret shqiptare e paten pak te veshtire qe ta ruanin rezultati. Nderkaq, ne oren 21.58 Hajzai merr karton te verdhe, as pese minuta nga perfundimi i pjeses se dyte te lojes. Nga ana tjeter, vazhdonte epersia e grekeve ndaj shqiptareve, duke kerkuar qe te perafroheshin ne rezultat. Ne fakt, te dyja skuadrat tentonin per ta ndryshuar rezultatin. Ekipi grek ka tentuar te shenoje ne porten shqiptare, nderkohe qe dhe Shqiperia me Strakoshen u ka prere rrugen topave ne porte. Lojtaret shqiptare kane kaluar ne mbrojtje duke ua lene sulmin ekipit grek. Ne oren 22.17 pati nje goditje kendi per shqiptaret, pas nje sulmi per golin e trete. Ndersa tre minuta me vone ka prekur topin me dore nje mbrojtes grek, por per çudi arbitri nuk jep penallti per ekipin shqiptar. Kurse portieri shqiptar ka elimimuar vazhdimisht goditjet nga greket duke shpetuar ne kete menyre porten shqiptare.

Shqiperia feston me ngazellim fitoren

Mbi 300 mije veta kane mbushur dje rruget e Tiranes pas momentit te fundit te ndeshjes. Tifoze qe i faleshin flamurit kombetar, fishekzjarre ne qiellin e hapur te shtatorit dhe shume urime per kombetaren shqiptare. Kjo ishte panorama qe na fali dje mbremja e shkelqyer pasi djemte tane te kombetares na dhuruan nje fitore ndaj kampioneve te Evropes.
Sheshi "Skenderbej" eshte mbushur si asnjehere tjeter me tifoze dhe sportdashes te cilet deri ne mesnate kane festuar te gezuar fitoren ndaj Kalit te Drunjte. Makina te mbushura me tifoze dhe te mbeshtjella me flamuj, kane parakaluar dje ne te gjithe rruget e Tiranes duke krijuar nje atmosfere mjaft festive. Mes tyre edhe mjaft gra dhe vajza te cilat u bene pjese e kesaj panorame te paperseritshme dhe vezulluese festive.

Edhe qytetet e tjera, feste vezulluese

Por as qytetet e tjera nuk kane mbetur prapa kesaj atmosfere gjigande qe shoqeroi kryeqytetin gjate gjithe nates se djeshme. Qe nga Gjirokastra deri tek Durresi dhe me lart ne veri, qytetaret e kane gdhire duke u uruar fitore te metejshme ekipit tone kombetar. Ceremoni te medha festive te shoqeruara me fishekzjarre te shumta dhe njerez qe defrenin dhe kercenin ne ritmet shqiptare, mbushen edhe sheshin e Flamurit ne Vlore, ate te "Çerçiz Topullit" ne Gjirokaster dhe sheshe te tjera ne mbare vendin.

Eglantina Nasi

GREKET ULEN NGA OLIMPI | 1 komente | Krijo nje llogari te re
Newest First Oldest First Flat Nested No Comments Threaded
Komentet e vendosura jane prone e vizitorit qe komentoi. Ky sit nuk eshte pergjegjes per opinionet e vizitorit.

GREKET ULEN NGA OLIMPI
Shkruar nga: vllaznia 1919 ne Sunday, September 05 2004 @ 11:39 AM BST
Fitore e mrekullueshme e djemve KUQ E ZI!!!!!!!!!!!
Min e trete dhe nje mbrojtes i grekve i presuar nga Myrtaj,kroson ne zonen e vet dhe MURATI ne planzhon me koke puth rrjeten e grekve!!!!!!Min e 11,goditje denimit per ne,nga 30 metra pak o shume,ne pozicjon ballor,dhe ALIAJ shperthen nje prell drejt portes greke,portjeri nga nje krah topi nga tjetri!!!!!!SHQIPERISE ju muhua edhe nje penallti ne pjesen e dyte te ndeshjes!Per mendimin tim e vetmja pike e dobet e SHQIPERISE mbreme ishte Myrtaj,Skandaloz!Edhe aksjoni i golit te grekve filloji me nje gabim te Myrtajt!Nuk e kuptova pse BRIGELI e la ne fushe aq shume kohe!Per mendimin tim me te miret ne fushe ishin,TARE(voten9),dhe MURATI(voten8)!Nuk e di ne vendet e tjera po ne Itali dhe Zvicër ndeshja nga sateliti vinte pa koment!
RROFTE SHQIPERIA!!!!!!LUANI MBRON TITULLIN

Rreth 4000 shikues ishin deshmitare te nje boksi te jashtezakonshem midis Luan Krasniqit dhe Rene Monse. Ne fund Kampioni i Evropes e morri perseri titullin ne shtepi, ne Rottweil. Qe ne raundin e pare filloi boksi me nje ritem te larte. Prej filllimit Luani filloi te mbante konstant gjuajtjet e forta te Monses. Kjo taktike funksionoi mire tre raundet e para. Por ne raundin e katert pati nje sekonde frike tek simpatizuesit e Krasniqit.

Nje e djathte qe kaloi siper shpatulles se Monses. I cili me te majten gjuan fort drejt kokes se Krasniqit. Nje gjuajtje aq e forte qe jo cdonjeri mund ta duronte. Por Luani reagoi shume qete dhe pas pak sekondash cdo gje u neutralizua. Me pas ai qendronte ne distance me kundershtarin duker perdorur krahet e gjate.

Nuk kaluan shume sekonda dhe Kampioni i Evropes u leshua tek kundershtari duke e mbytur ate me gjujtje te fuqishme. Kurse Boksieri nga Magdeburgu perpiqej te gjente rastin per te sulmuar. Si rrjedhim pati nje shkembim grushtash gje qe te dy boksieret po tregonin dicka te pazakonshme.


Ndoshta mund te ishte nje nga raundet me te keqija per Krasniqin. Por me pas Monse nuk e prezantoi me veten si ne raundin e katert dhe Krasniqi e deshmoi veten duke perparuar me te djathten e tij te forte. Ne raundin e gjashte Krasniqi kerkonte nga kundershtari qe ai ti pergjigjej, por ne fund te raundit te gjashte ai nuk mund te duronte dot grushtat e fuqishme te Krasniqit. Gjyqtari nderhyri dhe i numeronte Monses ne kembe.
Por canga e pauzes e shpetoi Monsen per te shkuar tek qoshja e vet. Ai e kuptoi se ne ate forme nuk mund te mundej Krasniqi.Nje boksier duhet ta dij se luan me jeten po nuk di te mbrohet mire dhe pikerisht ne sportin e boksit jeta e sportistit duhet te jete ne plan te pare.

Pas dorezimit te Rene Monse ne salle pllakosi entuziazmi ne sallen Hanns-Martin-Schleyer. dhe Krasniqi mori perseti titullin e tij. Por pas boksit pati edhe kritika. Ne konferencen e shtypit Trajneri i tij Torsten Schmitz nuk ishte i kenaqur me mbrojtjen qe tregoi Krasniqi.

Luan Krasniqi e tregoi veten se eshte nje sportist i sjellshem. Ai e pranoi kritiken.“Sigurisht qe une sot kam bere gabime por askush nuk eshte perfekt“ Ky eshte nje reagim qe i jep atij mundesine te zhvillohet edhe me tej si boksier. Ai ra dakort qe dobesite qe tregoi ti manjanoje me anen e nje stervitje intesive.

Karriera e Luan Krasniqit po arrin piken me kulminante. Ai tashme preferohet si kundershtar nga shume boksiere te medhenj ne bote. Ne fjale eshte dhe ndeshja e madhe per titullin Kampion i Botes. Kampionia e Botes Regina dhe trajneri Fritz Sdunek e shikojne Luani Krasniqin si nje nga kandidatet e denje per titullin e madh.

Por pati edhe pyetje te tjera per kundershtare te tjere. Keshtu pyetjes se Julius Francis se ao do dyluftonte Luani kunder triumfuesit te Tyson, Williams, Luani i pergjigjej duke thene se“me mire do kisha dyluftuar kundes Tyson apo jo“? Por ai tregoi qarte se:“Une do te boksjoa me cdo boksier te botes“.


                             Kampion Bote - dubël i Andi Hugut

                       Cyrih – „Azem! Azem!“ Ishte ora tetë minuta pas mesnatës, kur, në natën e parmbrëmshme Saalsporthalle e Cyrihut ishte ngritur e tëra në këmbë. Dubli i Andi Hugut, Azem Maksutaj (27 vjeç) me një High Kick (goditje lartë) të plotë në kokë e kishte dërmuar kundërshtarin e tij Mordillo. Nga këndi për pushim i boksierit spanjoll, i cili para kësaj dy herë ishte ndodhur buzë nokautit, fluturoi peshqiri i dorëzimit. Ndërprerje në raundin e dytë!

2850 adhurues në sallën e mbushur pothuajse tërësisht brohorisin: „Zvicra ka një Kampion të ri Botëror të Kick-boksit në kategorinë e rëndë (deri 90 kg.) sipas versionit të World Kickboxing Association (WKA). Maksutaj, udhëheqësi i Klubit Wing Thai Gym të Vinterturit, i ngriti të dy dorezat e boksit lartë. „Azem, Azem!“ skandoi turma  pak pas mesnatës.

Kryesuesi i WKA-së Paul Ingram ia mbështolli Maksutajt brezin e Kampionit Botëror rreth trupit. Çfarë kënaqësie për ish nxënësin e Andi Hugut! Dy vjet pas vdekjes tragjike të kampionit-mësues të tij karizmatik dhe dy vjet pas natës legjendare të meqit K-1 në Hallenstadion të Cyrihut, Maksutaj me Gurutë e fitnesit Hanspeter Rubner  dhe Rene Myller po përpiqeshin që sërish të jetësojnë një manifestim të tillë të madh të kik-boksit. „Sporti i kikboksit në Zvicër ka vdekur me vdekjen e Hugut“, dëgjonin të thuhej gjithnjë e më shpesh Maksutaj dhe miqtë e tij. Dhe pastaj jehon hymni zviceran. Për Azem Maksutajn. Salla ushtonte. Pak pas menate, Zvicra e kishte tashmë një kampion botëror. Dhe Andi Hug në qiell po i gëzohej kësaj.                                                                                                                                                                              (Blick 7.10.2002)


 Në foto kemi KF Flamurtari nga Nasalca në përbërje jo të plot.